دلیل ایجاد سکته های قلبی

در طول سکته های قلبی ، در محل گرفتگی عروق پارگی ایجاد شده و موادی که باعث گرفتگی عروق شده بودند وارد جریان خون خواهند شد. به همین دلیل در محل پارگی عروق ایجاد لخته ی خون خواهد گردید که این لخته در صورت بزرگ بودن می تواند کلیه ی جریان خون ورودی به قلب را مسدود کند.

یکی دیگر از حالت هایی که در زمان سکته های قلبی ایجاد می شود ، وقوع اسپاسم در عروق کرونری بوده که همین حالت باعث قطع شدن جریان خون ورودی به قلب خواهد شد. معمولا این حالت در اثر استفاده از تنباکو ، سیگار ، کوکائین و مواد مخدر دیگر ایجاد خواهد شد.

به طور کلی در اثر سکته های قلبی ، به بافت قلب آسیب جدی وارد خواهد شد ، اکثر مشکلات مربوط به سکته های قلبی در اثر این آسیب وارده می باشد. از جمله مشکلات معمول بعد از سکته های قلبی می توان به موارد  زیر اشاره کرد :

آریتمی (عدم نظم در ضربان قلب )

زمانی که فردی دچار سکته ی قلبی می شود ، حالتی مانند اتصال کوتاه در مدارات الکتریکی برای قلب وی ایجاد شده که همین موضوع باعث به هم ریختن نظم ضربان قلب وی خواهد شد. برخی از انواع آریتمی ها خطرناک و حتی کشنده هستند.

نقص قلب

گاهی آسیب وارده به بافت عضلانی قلب در اثر سکته آن قدر زیاد خواهد بود که بافت عضلانی باقی مانده توانایی پمپاژ کردن مقدار کافی خون را نخواهد داشت. البته در برخی از موارد نیز این نقص با گذر زمان خود به خود درمان خواهد شد و عضلات قلب توانایی خود را باز می یابند. در موارد نادری نیز این آسیب به قدری جدی بوده که نقص عضله ی قلب دائمی خواهد شد.

پارگی قلب

گاهی در محل آسیب وارده به بافت عضلانی قلب پارگی ایجاد خواهد شد و این پارگی تبدیل به سوراخی بر روی قلب خواهد گردید ، این حالت بسیار خطرناک بوده و معمولا کشنده است.

مشکلات دریچه های قلب

در زمان سکته های قلبی معمولا به دلیل فشار وارده بر دریچه ها ، دریچه های قلب دچار مشکل خواهند شد که این مشکل نیز بسیار حاد بوده و در صورت درمان نشدن به موقع کشنده می باشد.

این مطلب با الهام از مقاله ای در وبسایت mayoclinic نوشته شده است .

 

نظر بدهید