درمان های خانگی برای بیماری فشار خون

حتی اگر داروی فشار خون مصرف می کنید ، درمان های خانگی و تغییراتی در عادات روزمره می تواند به شما کمک بسیاری در درمان و کنترل فشار خون بکند. از جمله موارد مهم برای کنترل فشار خون می توان به فاکتورهای زیر اشاره کرد :

  • رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالمی داشته باشید که تاکید آن بر روی مصرف میوه ، سبزیجات ، غلات کامل ، گوشت طیور ، ماهی و لبنیات کم چرب باشد. از مصرف چربی های اشباع  و ترانس دوری کنید ، همچنین رژیم غذایی شما باید سرشار از پتاسیم باشد ، چراکه این ماده جلوی افزایش فشار خون را خواهد گرفت.

  • نمک موجود در رژیم غذایی خود را کم کنید

سطح نمک مصرفی کمتر در روز (۱۵۰۰ میلی گرم سدیم در رروز) برای افراد بالای ۵۱ سال پیشنهاد می شود. البته این توصیه برای همه ی افراد سیاه پوست ، دیابتی ، بیماران کلیوی و افراد فشار خونی بسیار مهم و لازم الاجرا می باشد.

از طرف دیگر افراد جوان و سالم می توانند چیزی در حدود ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم را به صورت روزانه مصرف کنند. به یاد داشته باشید که مصرف سدیم شما فقط به مقدار استفاده از نمکدان بستگی نداشته و باید مراقب سدیم موجود در غذاهای فراوری شده نیز باشید.

  • سر وزن سلامت بمانید

حفظ وزن سلامت و یا کم کردن وزن اگر دچار اضافه وزن هستید می توانید به شما در کاهش و کنترل فشار خون و همچنین کم شدن ریسک مشکلات مرتبط با آن کمک کند. به یاد داشته باشید اگر چاق هستید کم کردن جتی ۲ یا ۳ کیلوگرم وزن نیز می تواند باعث کاهش فشار خون شود.

  • افزایش فعالیت بدنی

ورزش کردن مداوم و منظم علاوه و کنترل  و کاهش فشار خون می تواند باعث کنترل استرس های روزمره ، کم کردن ریسک بیماری های دیگر و کنترل وزن نیز باشد.

برای اکثر افراد بالغ و سالم پیشنهاد می شود حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته به صورت ۷۵ دقیقه ورزش های هوازی و ۷۵ دقیقه ورزش های قدرتی انجام بگیرد. سعی کنید حداقل دو روز در هفته را به ورزش های قدرتی و عضله سازی اختصاص دهید.

  • محدود کردن الکل

حتی اگر فرد کاملا سالمی هستید استفاده از الکل می تواند فشار خون شما را بالا ببرد. به همین دلیل برای خانم ها . آقایان بالای ۶۵ سال بیش از یک نوشیدی در روز  و برای آقایان زیر ۶۵ سال بیش از دو نوشیدنی در روز ممنوع می باشد. یک نوشیدنی به معنای ۱۲ اونس آبجو ، ۵ اونس شراب و یا ۱٫۵ اونس از لیکور ها می باشد.

  • سیگار نکشید

سیگار باعث آسیب زدن به دیواره ی عروق و در نتیجه سخت شدن آن ها و بالا رفتن فشار خون خواهد شد. باید سیگار را ترک کنید !

  • استرس خود را کنترل کنید

استرس های خود را تا حد ممکن کم کنید. برای این کار می توانید تکنیک هایی مانند meditation , Relaxation و یا یوگا را یاد بگیرید. علاوه بر این موارد انجام مداوم و منظم تمرین های ورزشی و همچنین داشتن خواب به مقدار کافی تاثیر به سزایی در کاهش استرس ها دارد.

  • فشار خون خود را در خانه نیز کنترل کنید

کنترل فشار خون در خانه می توانید به شما نشان دهد که داروها به چه اندازه تاثیر گذار بوده اند و در صورت وجود خطر و مشکلات احتمالی نیز شما را سریعتر آگاه کند. البته به یاد داشته باشید که این کنترل نباید تبدیل به  جایگزینی برای ویزیت های دوره ای دکتر شود و همچنین نباید با توجه به آن و بدون دستور پزشک دست به تغییر دوز دارویی خود بزنید.

  • کنترل فشار خون در دوران حاملگی

اگر خانمی هستید که دچار بیماری فشار خون می  باشید بهتر است قبل از حامله شدن با پزشک خود در مورد چگونگی کنترل فشار خون در دوران بارداری مشورت کنید .

نظر بدهید