بیماری فشارخون چیست؟

فشارخون بالا یک بیماری بسیار شایع می باشد. مشخصه ی این بیماری بالا بودن طولانی مدت فشار جریان خون بر روی دیواره ی عروق می باشد. این فشار به قدری زیاد است که در دراز مدت می تواند باعث مشکلات شدیدی برای بیمار مانند بیماری های قلبی شود.

فشارخون به دو صورت مشخص می شود ، نوع اول مقدار خونی است که قلب به بیرون پمپاژ می کند  و اما نوع دوم مشخص شدن فشار خون مقاومتی است که دیواره ی رگ ها در برابر جریان خون عبوری از خود نشان می دهند. به همین دلیل کاملا مشخص است که هرچه قلب خون بیشتری به بیرون پمپاژ کند و یا هرچه عروق باریک تر باشند فشار خون بالا تر خواهد بود.

 

فشارخون

فشار خون در حقیقت اندازه گیری فشار اعمالی بر روی دیواره ی عروق می باشد

ممکن است فردی برای سالیان درازی دچار فشار خون بالا باشد و هیچ علائم و نشانه ای را متوجه نشود و به همین دلیل بیماری خود را نشناسد. اما به یاد داشته باشید بیماری فشار خون حتی اگر علامت و نشانه ای نیز نداشته باشد به قلب و عروق آسیب خواهد زد. به همین دلیل است که فشار خون بالای کنترل نشده می تواند ریسک مشکلات جدی سلامتی مانند ایست و سکته ی قلبی را در فرد مبتلا افزایش دهد.

بیماری فشار خون یک بیماری پیش رونده است و معمولا در طی چندین سال گسترش خواهد یافت. به طور معمول می توان گفت که همه ی انسان ها بالاخره دچار به این بیماری خواهند شد. اما خوشبختانه این بیماری به راحتی قابل تشخیص است  و زمانی که بیماری در فردی تشخیص داده شود به راحتی با داروهای ساده قابل کنترل خواهد بود.

 

مقاله “بیماری فشارخون چیست?” با الهام از مقاله High blood pressure-definition از وبسایت mayoclinic نوشته شده است.

نظر بدهید