علائم و نشانه های سکته های قلبی

سکته های قلبی معمولا علائم و نشانه های متفاوتی را از خود نشان می دهند اما در این بین مواردی هستند که بیشتر شایع می باشند از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • احساس فشار ، گرفتگی و درد شدید در محل قفسه ی سینه و یا دست که این درد منتشر شونده بوده و به گردن و فک و پشت نیز خواهد رسید.
  • درد در ناحیه ی شکمی ، سوزش سر دل و استفراغ
  • تنگی نفس
  • عرق سرد
  • ضعف و از حال رفتن
  • سرگیجه یا احساس سبک شدن ناگهانی سر

البته ی همه ی افرادی که دچار سکته های قلبی می شوند علائم یکسانی نداشته و مشکلات متفاوتی خواهند داشت. برای مثال برخی از افراد دچار دردهای کاملا معمولی شده ، این در حالی است که درد مربوط به سکته های قلبی در برخی دیگر از افراد بسیار شدید و غیر قابل تحمل می باشد. در موارد نادر برخی از افراد بدون داشتن هیچ علامت خاصی دچار سکته ی قلبی خواهند شد ، اما به طور معمول هرچه مشکلات و نشانه های بیشتری در فرد دیده شود ، احتمال سکته ی قلبی بالاتر خواهد بود.

در برخی از افراد سکته های قلبی کاملا ناگهانی اتفاق خواهند افتاد اما برخی دیگر نیز از روزها با هفته ها جلوتر علائم خطر را در خود مشاهده خواهند کرد.معمولا اصلی ترین نشانه ی خطر ایجاد درد در قفسه ی سینه است که با انجام فعالیت آغاز شده و با استراحت کردن آرام خواهد شد.این حالت در حقیقت نشان دهنده ی کم شدن جریان ورودی خون به عروق کرونری می باشد و زنگ خطری برای سکته است.

به یاد داشته باشید سکته ی قلبی کاملا با ایست قلبی متفاوت می باشد ، در حقیقت سکته ی قلبی می تواند باعث ایجاد ایست قلبی شود ، اما تنها دلیل ایجاد کننده ی ایست قلبی نمی باشد.

برخی از افراد نشانه های سکته های قلبی را جدی نگرفته و باعث می شوند اسیب جدی به آنها وارد شود به همین دلیل هر فرد باید به محض احساس نشانه های سکته ی قلبی سریعا با اورژانس تماس گرفته ویا در صورت امکان با ماشین خود را به بیمارستان برساند. استفاده از داروهایی نیتروگلیسرین و یا اسپیرین در صورتی که پرشک آن ها را  برای شما تجویز کرده است می تواند کمک به سزایی به شما بکند.

در نهایت اگر فردی در اطراف شما دچار سکته ی قلبی شده است اولین کار تماس با اورژانس بوده و بهتر است اگر تمرین های مربوط به CPR را دیده اید شروع به احیای قلبی فرد بیمار کنید تا جریان خون به سمت قلب ادامه پیدا کرده و از اسیب رسیدن به بافت های عضلانی قلب جلوگیری شود.

نظر بدهید